Bima Maca – BIMA E MENÇUR

Bima Maca – Krejt çka duhet ditur për te!

Pluhuri Maca vjen nga Peruja, ku tashmë disa mija vjet kultivohet për shkak të përparësive të veçorive shëruese të saj.

Përmban rrënjën e kuqe e cila me dukjen e saj i ngjanë rrepkës dhe e cila fiseve dhe vendasve autokton të Inkëve u ipte forcë dhe qëndrueshmëri.

Popullariteti i saj po rritet kohëve të fundit çdo ditë e më shumë për shkak të efektit të jashtëzakonshëm në shëndetin e njeriut por edhe për shkak të rritjes së fuqisë seksuale sepse vepron si afrodiziak natyror.

Sipas dukjes mund të jetë trekëndëshe, drejtkëndëshe apo rrethore, ndërsa ngjyra e maca-s mund të variojë nga ngjyra vjollcë, ajo 0?e kuqe e deri tek ngjyra e gjelbër.

Kultivohet në lartësinë 4000-4500 metra në Ande, ndërsa për qëllime shëruese më së shumti vlerësohet rrënja e saj e cila kur të vilet dhe thahet, bluhet dhe bëhet pluhur, derisa në atë gjendje mund të ruhet me vite të tëra.

Nga pluhuri Maca, mund të fitohet mielli, tabletat dhe kapsulat të cilat përdoren për qëllime shëruese.

Për shkak të efektit të saj të veprojë si materie adaptogjene, e ka marrë edhe emërtimin „bima e mençur.“

Pluhuri Maca – Adaptogjeni natyral

Shkencëtarët e kategorizojnë bimën Maca në mesin e adaptogjenëve – mediume për përshtatje më të mirë të organizmit.

Si adaptogjen, pluhuri pluhuri Maca rritë qëndrueshmërinë trupore dhe rezistencën ndaj stresit, ankthit, traumave dhe rraskapitjes.

Konsumimi i rregullt i Maca-s e favorizon sistemin imunologjik dhe ia rritë rezistencën ndaj vështirësive fizike dhe mendore.

Aftësia e saj për t’i njohur nevojat e çdo organizmi të veçantë ia ka siguruar emërtimin “bima e mençur“.

Për shembull, nëse organizmi i juaj prodhon pak hormone të caktuara, maca do ta rrisë prodhimin e saj. Në rast të kundërt, nëse ka hormone të rritura, maca do ta ngadalësoj prodhimin e tyre.

Rrënja e maca-s në vete përmban vitaminat B1, B2, B12 dhe C, alkaloide, mikro dhe makro nutrijente, karbohidrate, proteina, fibra, acide yndyrore, fruktozë, amidon, tanin, natrium, kalium, kalcium, bakër, zink, hekur, mangan, silicium dhe magnez.

Është pak e njohur që maca është më e pasur me kalcium se qumështi dhe pikërisht për këtë është mbështetëse e madhe në luftën kundër osteoporozës. (Lexoni më shumë për Forever Freedom – rekomandimi i ynë për problemet me osteoporozë)

Si adaptogjen, maca i kontribuon mirëqenies së përgjithshme të organizmit.

Kalciumi, fosfori, vitaminat B1 dhe B12 si dhe acidet yndyrore veprojnë mirë në sistemin nervor, stimulojnë dhe ndikojnë pozitivisht në tretje.

Steroli, kalciumi dhe vitamina C nga maca ndihmojnë në ndërtimin e masës muskulore dhe rritë qëndrueshmërinë fizike. Për këtë arsye maca është njëra nga shtesat ushqimore të cilën e përdorin shumë sportistë kulminant.

Maca përmban edhe katër alkaloide unike – macaina 1, 2, 3, 4 – të cilat nuk janë gjetur tek asnjë bimë tjetër. Alkaloidet nga maca ndihmojnë në shfrytëzimin e të gjithë nutrientëve nga maca të cilët i nevoiten organizmit.

Ndihmon tek menopauza dhe infertiliteti (joplleshmëria)

Konsumimi i rregullt i pluhurit të rrënjës së maca-s u sjellë femrave dobi të shumta. Doktorët theksojnë se maca ndihmon në krijimin e balansit hormonal.

Mjekët alternativ e rekomandojnë maca-n tek çrregullimet hormonale dhe tek problemet me infertilitet.

Maca zbutë simptomet e menopauzës – ndryshimet e disponimit, valët e nxehtësisë, çrregullimet e gjumit dhe të ngjajshme.

Ndihmon edhe tek problemet me menstruacione – dhimbjeve dhe ndjesisë së sikletit të cilën e përjetojnë shumë gra.

Forcon libidon dhe potencën

Konzumimi i maca-s, sipas kërkimeve shkencore, ka efekte pozitive tek meshkujt që kanë problem me infertilitet.

Sipas studimit të Universitetit Peruan Cayetano Heredia, është dëshmuar se ndikon pozitivisht në prodhimin e spermatozoideve dhe në rritjen e volumit të tyre.

Maca është efikase edhe në shërimin e problemeve me libidon dhe çrregullimin e ereksionit  për ç’shkak shumëkush e quan edhe si “Viagra natyrale”.

Përveç kësaj, maca e favorizon zhvillimin e muskujve dhe shkrirjen e shtresave yndyrore.

Maca sjellë këto dobi për shëndetin:

 • rritë nivelin energjetik
 • balanson punën e hormoneve
 • zbutë simptomet e menopauzës dhe SPM-së
 • vepron pozitivisht në energjinë seksuale
 • ndihmon tek pagjumësia dhe stresi
 • rritë qëndrueshmërinë fizike
 • 
ndikon pozitivisht në shëndetin e zemrës dhe të enëve të gjakut
 • ndihmon tek infertiliteti (joplleshmëria)
 • përmirëson mbamendjen dhe koncentrimin
 • 
ndikon pozitivisht në shëndetin e eshtrave dhe të dhëmbëve.

Multi Maca – çmimi i paketimit me 60 tableta = 33.20 eur.

Kombinimi më i mirë i mundshëm për zgjidhjen e problemeve të përmendura është kombinimi i xhelit të Aloe Verës dhe tabletave Multi Maca.

Aloe Vera i maca Forever Multi maca

Për këtë arsye e kemi dizenjuar një ofertë të veçantë, në të cilën realizoni 15% zbritje të çmimit për dozën mujore të xhelit të Aloe Verës dhe tabletave Multi Maca.

 

 

POROSITNI 3 LITREA TË XHELIT TË ALOE VERËS DHE 1 PAKO TË TABLETAVE MULTI MACA ME 15% ZBRITJE

 

 

Ju pëlqeu artikulli?

Shpërndane me miq!

admin

admin

View all articles by me
I'm on social media

2 Comments

 1. June 29, 18:35 Argi+ L argjinin Forever Living Product – Aloe Vera Qendra

  […] dekompozimit e yndyrave dhe glukozës, përmirëson dhe mirëmban funksionin seksual tek meshkujt (për përmirësimin e funksionit seksual rekomandojmë tabletat Multi Maca)  dhe shumë më tepër se […]

  reply Reply this comment
 2. Miri
  October 13, 15:07 Miri

  Ku mund ta gjej gjellin aloe vera dhe multi maca ju luten

  reply Reply this comment

Write a comment

info_outline

Your data will be safe!

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.

Transporti falas

Për blerjet mbi €100

Mbështetja profesionale

Mbështetje e ekipit profesional

Fitimi shtesë

15-48% për rekomandimet e produkteve

Promocione

Zbritje promocionale

Shqip Shqip English English